مقاوم سازی

توسط0
303
مقاوم سازی

مقاوم سازی ساختمان ها یکی از روش هایی است که مقاومت ساختمان را در برابر زلزله بالا می برد. زیرا زلزله های سال های گذشته نشان دهنده این موضوع بود که ساختمان ها مقاومت کافی را در برابر زلزله نداشتند. بنابراین اجرای طرح مقاوم سازی یکی از راه ها برای بالا بردن مقاومت و توانایی ساختمان ها می باشد. مقاوم سازی ساختمان یا بهسازی لرزه ای ساختمان انواع مختلفی دارد که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد.

انواع مقاوم سازی

مقاوم سازی با FRP

یکی از رایج ترین روش های مقاوم سازی ساختمان ، مقاوم سازی با FRP می باشد. این نوع روش روشی محبوب و پرکاربرد برای تقویت مقاومت ساختمان یا سازه می باشد. امروزه برای افزایش مقاومت ساختمان ها بیشتر از الیاف اف ار پی استفاده می کنند. تقویت سازه یا ساختمان با الیاف اف ار پی مزایای بسیاری دارد. از جمله مزایای تقویت مقاومت سازه یا ساختمان با اف ار پی می توان به عمر طولانی ، سهولت در اجرا ، مقاومت بالا در مقابل عوامل مخرب و تغییرات آب و هوایی و … اشاره نمود. البته ارزان بودن این نوع الیاف نیز باعث محبوبیت بیشتر این نوع روش شده است.

مقاوم سازی با ژاکت فلزی

از ژاکت فلزی اکثرا برای تقویت مقاومت ساختمان های بتنی استفاده می کنند. استفاده از ژاکت فلزی هم باعث افزایش مقاومت می شود و هم به شکل پذیری اعضای ساختمان یا سازه کمک می کند. از جمله مزایای استفاده از ژاکت فلزی می توان به این مورد اشاره کرد که وزن زیادی را به سازه یا ساختمان اضافه نخواهد کرد. از این رو از این روش برای تقویت سازه یا ساختمان بسیار استفاده می شود.

چند عامل برای نداشتن طرح مقاوم سازی ساختمان ها وجود دارد که این چند عوامل شامل موارد زیر می باشد:

عدم وجود و یا فقدان آیین نامه ی طراحی لرزه ای هنگام ساخت ساختمان

وجود ضعف ها هنگام ساخت و رعایت نکردن استاندارد های مقاومت در آیین نامه ی طرح لرزه ای

یکی از دلایل مهم خرابی ساختمان ها ضعف در اجرا و ساخت سازه می باشد

قدمت زیاد ساختمان و فرسودگی می تواند آسیب های زیادی در طی زمان به ساختمان وارد کند.

در مقاوم ساختن یک پروژه باید مواردی از قبیل،مشخص نمودن وضعیت یک سازه،مشخص نمودن ملزومات عملیات بهسازی ساختمان، آماده نمودن یک برنامه کاری و نظارت هنگام کار برای بالابردن کیفیت و.. را رعایت کرد.

ارزیابی دقیق یک پروژه هنگام مقاوم ساختن سازه یکی از مهم ترین مراحل می باشد.هدف از این کار ارزیابی تمام نقص های ساختمان می باشد. نظاره ی مستقیم هنگام مقاوم سازی باعث می شود تاخسارت کمتری به پروژه واردشود ونقایص نیزکمترشود و باعث میشود تاکیفیت کاربالارود. ارزیابی و نظارت هنگام کار باعث می شود کار از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.

برای مقاوم شدن ساختمان ها باید بررسی که شامل سال ساخت ساختمان،نوع سازه ساختمان،شرایط محیطی،در دسترس بودن تمامی نقشه ها می باشد را انجام داد.

در مقاوم ساختن پس از عیب یابی و تشخیص عیب یک ساختمان با استفاده از روش های تشخیص و عیب یابی پایه که بر اجزای سازه ای همچون ستون ها و دیوارها متمرکز است را مورد بررسی قرار می دهند.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما