مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP

توسط0
216

مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP

از مهم ترین اعضای سازه ، ستون یک سازه می باشد. اگر هرگونه ایراد یا مشکلی در ستون یک سازه به وجود آید سازه یا ساختمان دچار مشکل و ناپایدار خواهد شد. به همین علت مقاوم سازی نمودن ستون های یک سازه یا ساختمان جزو اصول اولیه ی مقاوم سازی ساختمان می باشد. در مقاوم سازی نمودن ستوان ها راه ها و روش های متفاوت و مختلفی وجود دارد. از انواع روش های مقاوم سازی ستون های یک سازه یا ساختمان می توان به ؛ مقاوم سازی با ژاکت فولادی ، مقاوم سازی با ژاکت بتنی و مقاوم سازی با FRP اشاره کرد.

مقاوم سازی با الیاف FRP یک روش نوین و امروزی در جهت مقاوم سازی نمودن ستون یک سازه می باشد. دو روش نام برده شده ی دیگر یعنی مقاوم سازی با ژاکت بتنی و مقاوم سازی با ژاکت فولادی  از جمله روش های سنتی و قدیمی مقاوم سازی ستون می باشد که امروزه کاربرد چندانی ندارد و اکثرا برای مقاوم سازی ستون ها از روش مقاوم سازی با FRP استفاده می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP  و یا اطلاع از قیمت مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP  میتوانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و با متخصصین ما صحبت کنید.

تماس با ما

مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP

نحوه تهیه ی FRP

شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که الیاف FRP را چگونه و از کجا تهیه کنید تا الیاف FRP خریداری شده توسط شما دارای کیفیت مطلوب باشد. در تهیه ی الیافFRP باید به چند مورد توجه کنید. یکی از مهم ترین مواردی که در تهیه ی الیافFRP   بسیار مورد توجه می باشد و از اهمیت زیادی برخوردار است مسئله قیمت آن می باشد. از دیگر موارد که باید در هنگام خرید به آن توجه داشت نوع چسب ابوکسی و کیفیت الیاف FRP می باشد. شما می توانید برای تهیه الیاف FRP با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به ما مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که کیفیت الیاف FRP را مانند محصولات دیگر نمی توان به راحتی بررسی کرد. درواقع برای بررسی کیفیت الیاف FRP نمی توان آن را در آزمایشگاه به راحتی مورد بررسی قرار داد. بنابراین لازم است که الیاف FRP را از جایی معتبر خریداری نمایید. روش های بررسی کیفیت FRP بسیار دشوار و پیچیده می باشد. پس در انتخاب محل خرید خود دقت کنید. شما می توانید جهت مشاوره و راهنمایی های بیشتر با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و در این خصوص با کارشناسان ما صحبت نمایید.

علت پرکاربرد بودن مقاوم سازی با FRP در ساختمان

  • وزن کم : الیاف FRP دارای وزنی بسیار کم می باشند اما در عین حال دارای مقاومت کششی بسیار زیادی هستند. به همین علت در جهت مقاوم سازی ستون و در نهایت مقاوم سازی ساختمان بسیار کاربردی می باشند.
  • کاهش قیمت: الیاف FRP در گذشته دارای قیمت بسیار بالایی بود. به همین علت از آن در مقاوم سازی ساختمان به ندرت استفاده می شد اما امروزه به علت افت قیمت آن افراد زیادی جهت مقاوم سازی به این الیاف روی می آورند. علت قیمت بالای الیاف FRP در گذشته ، تولید کم آن بود. به دلیل تولید کم ، این الیاف با قیمت بسیار بالا خرید و فروش می شد. امروزه به جهت اینکه این الیاف بسیار تولید و توزیع می شود قیمت آن کاهش یافته و نسبت به گذشته راحت تر یافت می شود.
  • خصوصیت ضد خورندگی: همان طور که می دانید مواد FRP دارای مقاومت مکانیکی نسبتا بالایی می باشند. مقاومت مکانیکی بالای مواد FRP در کنار خصوصیت ضد خورندگی آن باعث می شود که سازه هم دارای مقاومت نسبتا مناسبی و هم دارای پوشش ضد خوردگی باشد. این کار سبب صرفه جویی در وقت و هزینه ی شما نیز خواهد شد.

مقاوم سازی نمودن دال ها به روش مقاوم سازی با FRP

دال ها را با استفاده از مواد FRP می توانیم تقویت و مقاوم سازی کنیم. دال ها نیز مانند ستون های یک سازه نیاز به مقاوم سازی دارند. دال های بتنی نیز همانند دیگر دال ها آسیب می بینند. این آسیب ها می توانند دلایل و علت های مختلف و متعددی داشته باشند. گاهی اوقات به علت بارگذاری بیش از اندازه بر دال ها ، دال ها دچار ترک خوردگی می شوند و در نتیجه نیاز به مقاوم سازی پیدا می کنند. یکی از دلایل کاهش ظرفیت یا گنجایش دال ها ترک خوردگی فولاد می باشد. با الیاف FRP در مقاوم سازی به راحتی می توان این ظرفیت را دوباره بازگردانی کرد.

مقاوم سازی ستون به روش مقاوم سازی با FRP

برای افزایش دادن ظرفیت خمشی دال ها  و هم چنین برای افزایش دادن ظرفیت برشی دال ها در مقابل خوردگی های ایجاد شده می توان از مواد FRP در جهت مقاوم سازی استفاده کرد. البته برای افزایش دادن مقاوم سازی دال ها نیز می توان از مواد FRP در جهت مقاوم سازی استفاده نمود. با استفاده از روش مقاوم سازی با FRP می توان مقدار کمبود مقاومت فشاری بتن را از طریق مقاوم سازی تامین کرد. در این روش نیاز به هیچگونه تغییرات در معماری ساختمان یا سازه وجود ندارد.

مقاوم سازی نمودن تیر ها با FRP

تقویت برشی تیر ها از جمله کاربردی ترین روش های مقاوم سازی با FRP می باشد. توجه داشته باشید که با استفاده از ورقه های FRP امکان افزایش ظرفیت خمشی تیر ها وجود دارد. مقاوم سازی نمودن تیرها با FRP از جمله نوین ترین روش های مقاوم سازی سازه یا ساختمان می باشد. این مقاوم سازی جهت تقویت مقاومت تیر ها در برابر زلزله و زمین لرزه می باشد. البته توجه داشته باشید که با استفاده از مواد FRP امکان کنترل کردن خیز تیرها برای شما وجود دارد. شما می توانید با الیاف یا مواد FRP مقدار مقاومت تیر ها را تا مقدار قابل توجهی افزایش دهید.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما