مقاوم سازی ساختمان

توسط0
60
مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان چیست؟

مقاوم سازی در مهندسی به معنای بالا بردن مقاومت سازه در برابر نیروها و بارهایی است که ممکن است به هر علتی به سازه وارد شود.امروزه از مصالح کامپوزیتی پلیمری تقویت شده با الیاف یا به اصطلاح FRP برای مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می شود. ازجمله پرکاربرد ترین روش های افزایش مقاومت ، مقاوم سازی با frp می باشد. از مزیت این روش می توان به اجرا در کوتاه ترین زمان ، خاصیت ضد خوردگی ، شکل پذیری و مقاومت بالای آن اشاره کرد .از روش های دیگر مقاوم سازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-اضافه نمودن دیوار برشی

۲-استفاده از ژاکت های فلزی و بتنی

۳-استفاده از جرم های متمرکز پاندولی

۴-استفاده از دمپر یا میراگیر

و …..

تفاوت مقاوم سازی و بهسازی

برای مقاوم سای ساختمان های خود ،باید از یک مهندس که تخصص کافی در زمینه مقاوم سازی ساختمان ها و بهسازی لرزه ای ساختمان دارد کمک بگیرید.

مجری باید قبل از انجام مقاوم سازی هزینه های آن را محاسبه کرده و به کارفرما اعلام کند.عواملی که در تعیین هزینه ها موثر است دستمزد اجرا و مصالحی که استفاده می شود است.در هر صورت هزینه مقام سازی زیاد است.

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که مقاوم سازی با بهسازی لرزه ای متفاوت است .می توان گفت که یکی از روش های بهسازی لرزه ای ،مقاوم سازی است.

مقاوم سازی به منظور افزایش مقاومت سازه انجام می شود،  در حالی که در بهسازی لرزه ای تمام المان ها و اجزا، شامل عناصر سازه ای و غیر سازه ای  باید در برابر نیروهای وارده مقاوم شوند.

برای مقاوم سازی اتصالات می توان از روش های زیر استفاده کرد:

– روکش بتنی

– روکش فولادی

– لچکی

– ورق روسری و زیرسری مضاعف

برای مقاوم سازی دیوارها می توانید از کامپوزیت FRCM (ماتریس های سیمانی مسلح شده با الیاف) استفاده کرد .در این روش از میلگر FRP نیز استفاده می شود.بعد از قرارگیری میلگرد ها و مهار آن ها عملیات بتن پاشی انجام می شود.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما