مقاوم سازی ساختمان بتنی

توسط0
63
مقاوم سازی ساختمان بتنی

مقاوم سازی ساختمان بتنی به طوری که درآن فولاد به گونه ای جاسازی شده است که دوماده باهم درنیروهای مقاوم عمل میکنند. فولاد تقویت کننده ، میله ها یا تنش های کششی ، برشی و گاهی اوقات فشارهای سازه بتونی را جذب می کند. بتن ساده دربرابرتنشهای کششی وبرشی ناشی ازباد،زمین لرزه،ارتعاشات وسایرنیروها مقاومت نمیکند و بنابراین در بیشتر کاربردهای سازه ای نامناسب است. درمقاوم سازی ساختمان بتنی،مقاومت کششی فولادومقاومت فشاری بتن باهم کارمیکنند تابه عضو اجازه دهند این تنش ها را دردهانه های قابل توجهی حفظ کنند. اختراع بتن مسلح درقرن نوزدهم انقلابی درصنعت ساخت وساز ایجادکرد وبتن به یکی ازمتداول ترین مصالح ساختمانی درجهان تبدیل شد.

اتصالات ساختمانی یک نقطه ضعف معمول در سازه است که آب اغلب به آن راه پیدا می کند. فولاد تقویت شده از نفوذ آب به داخل اتصالات می تواند و خوردگی آنها جلوگیری می کند. هم چنین آسیب هایی که در اثر تماس آب با فولاد ممکن است به وجود بیاید را کاهش می دهد. برنامه ریزی و استفاده از مکان های مشترک کنترل می تواند از ترک خوردگی تصادفی جلوگیری کند.

مزایای مقاوم سازی ساختمان بتنی

مقاوم سازی ساختمان بتنی به معنای حفظ شرایطی است که به شما اجازه می دهد تا بتن سخت شده وبهینه شود واین مرحله برای افزایش عمربتن مهم است. دما و رطوبت مناسب از همه مهم تر است. درجه حرارت باید بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد تا توسعه قدرت با سرعت مناسبی پیش رود. حفظ سطح رطوبت مناسب درچندروزاول برای هیدراتاسیون سیمان وهمچنین جلوگیری ازخشک شدن ، جمع شدن و ترک خوردگی بتن بسیارمهم است.

خیس شدن وخشک شدن مکرر در اوایل دوره بتن باعث ایجاد پوسته پوسته شدن ومقاومت کمتر بتن می شود. ضروری است که بتن در طی روزهای اول آبرسانی از دمای یخ محافظت شود .

عایق بندی بهبود یافته برای مقاوم سازی ساختمان بتنی

فرم های بتونی عایق (ICF) به گونه ای طراحی شده اند که به عنوان بخشی از ساختار دیواره دائمی در جای خود باقی بمانند و در دو نوع اساسی وجود داشته باشند: بلوک یا تخته. ICF ها معمولاً از پلی استایرن ساخته می شوند و حداقل دو اینچ عایق در دو طرف دیواره بتونی ایجاد می کنند. این عایق به سازندگان این امکان رامیدهد تا درتمام انواع آب وهوا بتن بگذارند ومنجربه ایجادسازه ای بامصرف انرژی شود.

یک روش دیگر، سیستمهای عایق حرارتی، قبل ازریختن بتن ، پانل هایی ازفوم پلی استایرن منبسط شده درداخل دیواره ها اضافه میکند. پس از پخت بتن ، فرم ها برداشته می شوند ودر نتیجه سطح دیوار کاملاً عایق می شود.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما