مقاوم سازی با اف ار پی

توسط0
311
مقاوم سازی با اف ار پی

مقاوم سازی با اف ار پی یکی از روش های پرکاربرد مقاوم سازی ساختمان می باشد. همان طور که می دانید برای ارتقا بهبود عملکرد ساختمان یا سازه در برابر زلزله یا زمین لرزه لازم است جهت افزایش مقاومت ساختمان ، مقاوم سازی صورت گیرد. مقاوم سازی روش های مختلفی دارد که با توجه به نوع سازه روش مقاوم سازی را انتخاب می نمایند. یکی از این روش ها مقاوم سازی به کمک اف ار پی می باشد که بسیار در ساختمان سازی کار برد دارد. در ادامه شما را با انواع مقاوم سازی آشنا خواهیم کرد.

انواع روش های مقاوم سازی

مقاوم سازی با FRP

تقویت ساختمان با بتن

مقاوم سازی با ژاکت فلزی

مقاوم سازی اسکلت فولادی

الیاف اف ار پی چیست؟

محققین بعد از مدت ها تحقیق پی بردند که هنگامی که برخی از مواد به حالت الیاف در می آیند دارای مقاومت بیشتری می شوند و از همین رو در مقاوم سازی کارامد تر خواهند بود. بعد از مدتی ایده تولید الیاف صنعتی به وجود آمد و بسیاری از مواد را به شکل الیاف تولید کردند. از جمله الیاف صنعتی پرکاربرد که تولید شدند می توان به الیاف کربن ، الیاف آرامید ، الیاف بازالت ، الیاف شیشه  و… اشاره نمود. هم چنین بعد از مدتی الیاف اف ارپی تولید شد که در زمینه ی مقاوم سازی ساختمان بسیار پرکاربرد شد.

مزایای مقاوم سازی با اف ار پی

مقاوم سازی با FRP با استفاده از الیاف اف ار پی صورت می گیرد که این الیاف از مقاومت خوب و بالایی برخوردارند. به دلیل مقاومت بالای این الیاف از این نوع روش بسیار استفاده می شود. از دیگر مزایای این الیاف  می توان به مقاومت در برابر خوردگی اشاره نمود. این الیاف عایق های بسیار خوب و مناسبی می باشند به این دلیل که از لحاظ الکتریکی و مغناطیسی خنثی می باشند و از همین رو عایق فوق العاده ای محسوب می شوند. الیاف اف ار پی دارای مقاومت کششی نسبتا بالا و خوبی می باشند. یکی از دلایل پرکاربرد بودن این روش در مقایسه با دیگر روش های مقاوم سازی ، وزن کم آن می باشد. وزن این الیاف بسیار ناچیز است و به ساختمان وزنی اضافه نمی کند.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما