مصالح FRP

توسط0
227

مصالح FRP

مصالح FRP به طور کلی دو نوع دارد که از این دو نوع مصالح در مقاوم سازی استفاده می شود. دو نوع کلی از مصالح FRP در ساخت، بهسازی و مقاوم سازی با FRP به کار می ‌روند. .میله FRP و مصالح پوششی از انواع مصالح FRP به شمار می روند. در این بخش از مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این دو نوع مصالح آشنا کنیم و کاربرد ها و مزایای بهره مندی از آن را برای شما شرح دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون  مصالح FRP ، قیمت مصالح FRP  و بهسازی و مقاوم سازی با FRP  بر روی لینک یر کلیک کرده و با متخصصین ما صحبت کنید.

تماس با ما

 

 

مصالح FRP

  • میله FRP

میله های FRP شامل الیاف آرامید ، الیاف شیشه و الیاف کربن می باشد که این الیاف همراه با پلی استر ، وینیل استر ، رزین ابوکسی تولید می شوند. این نوع الیاف در روش های مقاوم سازی سازه و ساختمان بسیار پرکاربرد هستند. هم چنین این نوع الیاف به فراوانی یافت و تولید می شوند. نصب نزدیک سطح NSM ، از جمله روش هایی می باشد در آن به منظور مقاوم سازی نمودن ساختمان در برابر خطرات احتمالی مانند زلزله یا زمین لرزه ، از میله ی FRP استفاده می شود. این روش نیز به دو صورت انجام می گیرد. روش نصب نزدیک سطح NSM شامل دو روش NSM FRP Rods و NSM FRP Strips می باشد.

از جمله کاربردی ترین عنصری که مقاطع بتنی را بسیار مقاوم می کند ترکیب نمودن بتن و فولاد می باشد. فولاد و بتن هر دو دارای مقاومت چشمگیری می باشند و ترکیب این دو ، ترکیبی بسیار مقاوم می باشد . سازگاری بین این دو ماده نیز باعث کیفیت بالای کار می شود. در عین حال یکی از مشکلاتی که در این ترکیب وجود دارد، اکسیداسیون فولاد می باشد. عواملی مانند آب و هوای نامناسب ، پوشش کم بتن و …می تواند بر روی فولاد اثر بگذارد و سبب زنگ زدن و یا ترکیدن بتن شود. البته حل این مشکل با به کار بردن میله ها یا میلگرد های FRP امکان پذیر می باشد.

میله ها یا میلگرد های FRP به علت داشتن مقاومت زیاد ، از بتن در برابر خوردگی ها محافظت می کنند. هم چنین این میله ها در مقابل امواج الکترو مغناطیسی ، خستگی و خزش بتن نیز مقاومت می کنند. از دیگر مزایای آن می توان به سبکی آن و وزن کم آن اشاره کرد. این سبکی سبب بالا رفتن سرعت عمل کار و هم چنین راحتی در نصب می شود. به همین علت میلگرد ها یا میله های FRP بهترین جایگزین برای فولاد می باشند تا بتن را در برابر خوردگی و آسیب ها حفظ کنند.

  • مصالح پوششی

جهت مقاوم سازی نمودن یا تقویت رفتار سازه یا ساختمان امروزه بسیار از پوشش FRP استفاده می شود. این روش جزو روش های نو ظهور و امروزی می باشد. از مزایای استفاده از پوشش FRP می توان به میزان مقاومت بالای آن و هم چنین خصوصیت غیر قابل خوردگی آن اشاره نمود. EBR-Externally Bonded Reinforcement روشی است که در آن پوشش FBR به سطح خارجی یا بیرونی یکی اعضای بتن و یا هر سطحی می چسبد.

تیر های از جنس بتن که به روش EBR مقاوم سازی شده اند را برای تقویت کردن خمشی آن ها ، ورق های FRP را به سطح کششی تیر می چسبانند. این روش سبب تقویت شدن خمشی تیر های بتنی می شود که به روش EBR مقاوم سازی شده اند. قبل از مقاوم سازی به روش گفته شده یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد آماده کردن محل نصب می باشد. از دلایل آماده کردن محل نصب می توان به از بین بردن آلودگی ها و هم چنین لایه های ضعیف اشاره کرد. این کار سبب می شود خصوصیات سطح های زیرین اصلاح گردد و هم چنین سطحی نو با ساختار و شکلی مناسب ایجاد شود.

در جهت آماده سازی سطحی نو ابتدا با به کارگیری روش هایی مانند ماسه پاشی ، ساییده شدن سطح و.. لایه ی روی سطح بتن ساییده می شود تا به سطح سنگدانه ها برسد. این کار سبب می شود که برای چسبیدن FRP و بتن سطح قوی تری ایجاد می شود. بعد از این مراحل گرد و غبار ها از روی سطح بیرونی بتن به وسیله ی فشار وارده آب یا فشار هوا جدا می شود. سپس با استفاده از فشار هوا و یا فشار آب ، مواد زائد و ذرات گرد و غبار از سطح بتن جدا می شوند. بعد از آن با به کار گیری ماده ای مناسب بخش های خالی سطح رویی پر می شود . در اخر نیز FRP به سطح بتن به کمک اپوکسی چسبیده خواهد شد.

مقاوم سازی با FRP

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که آرامید که نوعی الیاف پلیمری به شمار می رود و از الیافی با تار های نازک ساخته شده است بعد از یک ماه قرار گیری در زیر نور آفتاب فلوریدا ، حدودا مقاومت آن نصف شده است. پس به همین علت در کامپوزیت هایی با قطر بیشتر و ضخیم تر ، تاثیر گذاری آن بر خواص سازه بسیار جزئی می باشد. گاهی اوقات خصوصیات سطحی نیز مهم در نظر گرفته می شود ، پس در این شرایط بهتر است به منظور کاهش خوردگی های سطحی به وسیله اشعه و نور خورشید ملاحظاتی صورت گیرد.مصالح FRP

امروزه به تعمیر و مقاوم سازی نمودن ساختمان ها یا سازه در سرتاسر جهان توجه بسیاری می شود و این موضوع جزو مهم ترین مسائل به شمار می آید. یکی از علت های آن فرسوده و قدیمی شدن سازه های زیر بنایی می باشد. به همین منظور بر روی مقاوم سازی سازه ها تاکید فراوانی شده است. بهبود مقاومت لرزه ای ساختمان ها در بخش های زلزله خیز بسیار مورد اهمیت واقع شده است. هم چنین به کار گیری مواد مرکب FRP به علت خواص مقاوم سازی آن از جمله ؛ مقاومت شیمیایی ،سبک وزنی ، مقاومت زیاد و هم چنین راحتی در اجرا و نصب در جهت تقویت سازه ها بسیار مهم گردیده است. امروزه به این موضوع توجه بسیاری می شود.

از دیگر مزایای استفاده از این روش ها می توان به هزینه اندک و راحتی و سرعت در اجرا اشاره کرد. تنها کاربرد های مواد مرکب FRP در ابتدا برای تقویت خمشی پل های بتن آرمه و حصر ستون های آن بود اما به مرور زمان و با تحقیقات محققان در این باره کاربرد های این مواد در بحث مقاوم سازی سازه یا ساختمان بسیار دیده شد. امروزه در این مواد در سازه های بنایی ، فلزی و چوبی نیز کاربرد زیادی دارد. تیر ها ، ستون ها ، دال ها و دیگر اعضای سازه ها به وسیله ی مقاوم سازی با FRP تقویت می شوند.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما