انواع مقاوم سازی

توسط0
56
انواع مقاوم سازی

انواع مقاوم سازی

مقاوم سازی ساختمان جزو نکات بسیار مهمی می باشد که در یک پروژه ی ساختمانی بسیار دارای اهمیت است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مقاوم سازی آشنا کنیم و به توضیح روش های آن بپردازیم.

مقاوم سازی ساختمان چیست؟

در ابتدا لازم است بدانیم که مقاوم سازی ساختمان به چه معناست. مقاوم‌ سازی ساختمان در واقع به معنای افزایش مقاومت یک ساختمان یا یک سازه در برابر نیرو ها و فشار های وارد بر آن می باشد. این نیرو می تواند زمین لرزه یا زلزله باشد که هرچه مقاومت ساختمان بیشتر باشد در برابر زلزله آسیب کمتری می بیند. در حقیقت مقاوم سازی شامل روش هایی می باشد که باعث افزایش مقاومت یک ساختمان می گردد. لازمه ی ساخت یک سازه یا ساختمان مقاوم سازی آن می باشد. مقاوم سازی ساختمان از این جهت دارای اهمیت می باشد که می تواند ساختمان را از خطر های احتمالی چون زلزله حفظ  و مصون نماید.

توجه داشته باشید که با مقاوم سازی یک ساختمان تمامی خطر های احتمالی ناشی از زمین لرزه رفع نخواهد شد. در حقیقت استفاده از روش های مقاوم سازی سبب می شود که اجزای ساختمان عملکرد بهتری در برابر زمین لرزه داشته باشند. در حقیقت می توانیم نام دیگر مقاوم سازی ساختمان بهبود سازی یا بهسازی بنامیم.

روش های  مقاوم سازی

مقاوم سازی ساختمان روش های مختلفی دارد که  در این بخش با انواع روش های مقاوم سازی آشنا خواهید شد. این روش ها  با توجه به اسکلت های ساختمان ها انتخاب و استفاده می شوند. البته باید توجه کرد که عوامل دیگر نیز می تواند در انتخاب روش های مقاوم سازی نیز موثر و تاثیر گذار باشد. از جمله عوامل موثر بر انتخاب روش های مقاوم سازی شرایط اقتصادی می باشد. روش های متفاوت مقاوم سازی مسلما هزینه های متفاوتی نیز دارد و همین موضوع سبب می شود افراد از روش های مختلفی استفاده نمایند. از دیگر عوامل تاثیر گذار زمان روش مقاوم سازی می باشد که در برخی روش ها ، مقاوم سازی مدت زمان بیشتری لازم دارد. پس مهم ترین عوامل موثر در انتخاب روش مقاوم سازی هزینه و زمان آن می باشد.

مقاوم سازی با FRP

یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان ، مقاوم سازی با FRP  می باشد. FRP  مخفف واژه ی کامل Fibr Reinforced Polymer است. الیاف FRP بسیار مناسب تقویت مقاومت سازه ها یا ساختمان های بتنی می باشد. این الیاف بر روی ستون ها ، تیرها و غیره نصب می شود و مقاومت سازه را افزایش می دهد. از این نوع روش برای سازه هایی مانند منبع آب ، مخزن مایعات ، ماشین آلات و غیره استفاده می شود. روش مقاوم سازی با  FRP  جزو روش های پرکاربرد مقاوم سازی می باشد. مزایای بیش از اندازه ی الیاف اف ارپی سبب شده است که این روش از سایر روش های مقاوم سازی متمایز شود. درواقع این روش برتر از سایر روش های دیگر است و معایب روش های دیگر را ندارد. مقاوم سازی با اف ار پی باعث مقاومت بالا و طول عمر زیاد ساختمان یا سازه می گردد.

مقاوم سازی با میراگر (damper)

از دیگر روش های مقاوم سازی ساختمان می توان به روش مقاوم سازی با میراگر اشاره کرد. میراگر را به عنوان یک جاذب لرزه ای می شناسند. در حقیقت میراگر سبب می شود که دامنه ارتعاشات مکانیکی کاهش یابد. همین موضوع سبب جلوگیری از خرابی و آسیب سازه می شود. این روش نیز از جمله روش های پرکاربرد و پر استفاده برای سازه ها می باشد. این روش نیز دارای مزیت هایی می باشد که به همین علت بسیار پکاربرد گردیده است.

مقاوم سازی با دیوار برشی

از دیگر روش های پرکاربرد مقاوم سازی می توان روش مقاوم سازی با دیوار برشی را نام برد. این روش به این گونه می باشد که با افزایش مقاومت سازه ، سازه یا ساختمان را در برابر باد و زلزله مصون می دارد. در حقیقت دیوار برشی مقاومت جانبی سازه یا ساختمان را تامین می نماید و از ساختمان در برابر خطر های احتمالی محافظت می نماید. دیوار های برشی اکثرا از بتن ، مصالح و چوب ساخته می شوند.

مقاوم سازی با  کاشت میلگرد

روش دیگر مقاوم سازی کاشت میلگرد می باشد. این روش دارای مزایای بسیار می باشد. یکی از مزایای مقاوم سازی با کاشت میلگرد متصل کردن بتن های جدید به بتن قدیم می باشد. این روش هم چنین سبب اتصال اجزای فولادی به بتنی ساختمان می شود. در این روش کاشت میلگرد با استفاده از چسب کاشت میلگرد صورت می گیرد. در واقع این روش سبب می شود که بین بتن و میلگرد اتصال برقرار شود.

مقاوم سازی با ژاکت فلزی  و بتنی

دیگر روش پرکاربرد مقاوم سازی ساختمان ، روش مقاوم سازی با  ژاکت فلزی و بتنی می باشد. این روش به صورت ایجاد سوراخ هایی در وجه های پیرامونی سازه می باشد. در این روش یک مش از جنس فولاد به همراه میلگرد هایی آجدار اطراف قسمت در نظر گرفته شده بافته می شود. این سوراخ های ایجاد شده با استفاده از چسب مخصوص پر می شوند. سپس میلگرد ها در داخل ان قرار می گیرند.

استفاده از این روش بیشتر برای ساختمان های بتنی توصیه می شود. به این علت که  باعث افزایش وزن ساختمان یا سازه نمی شود. این نوع روش سبب افزایش مقاومت و شکل پذیری اعضای سازه یا ساختمان می گیرد. روش مقاوم سازی با ژاکت فلزی  به علت اسانی و سهولت در اجرا از روش بتنی پرکاربرد تر می باشد. استفاده از ژاکت فلزی در هر طبقه از ساختمان امکان پذیر می باشد.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما